Naukowcy, od wielu lat starają się zgłębić tajniki długowieczności. W świecie współczesnym, dużą przychylnością cieszą się teorie starzenia, wyjaśniające przebieg tego procesu według pewnych szlaków – wytyczonych przez procesy genetyczne (np. teoria mutacji genetycznych, teoria katastrofy błędów, teoria wolnorodnikowa, teoria modyfikacji białek, teoria immunologiczna, teoria neuroendokrynna, teoria starzenia się komórkowego).
Nie mniej jednak, jeśli te uwarunkowania predysponują do dłuższego, bądź krótszego życia – niebagatelną rolę odgrywa u każdej Osoby jej styl życia. Jeśli chodzi o styl życia, który wpłynąłby na czas trwania ludzkiego życia, wyróżnia się tutaj takie elementy, jak np.: aktywność fizyczna, odpowiednia dieta czy kontakt z przyrodą na świeżym powietrzu (z jednej strony uważa się, iż mieszkańcy wsi żyją dłużej niż mieszkańcy miasta ze względu na mniejsze zanieczyszczenie środowiska, lecz mają często trudniejszy dostęp do opieki medycznej, np. do fizjoterapeuty, co czasem skutkuje u niektórych osób sytuacją odwrotną w przypadku występowania chorób). Osoby, które mają mniej stresujący tryb życia, są mniej narażone na choroby układu krążenia czy nowotwory. Długowieczność, związana ze stylem życia, wiąże się również z pewną harmonią wnętrza, na czym bazuje w rehabilitacji model holistycznej wizji człowieka, czy model bio-psycho-społeczny leczenia bólów krzyża. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj też odpoczynek, który, w przypadku osób prowadzących „siedzący tryb życia” powinien mieć formę aktywną – i to bardziej w sensie aktywności fizycznej niż umysłowej. Natomiast u osób wykonujących prace fizyczne przez większość dnia, odpoczynek powinien mieć formę ćwiczeń umysłowych czy treningu pamięci – przeczytania książki, rozwiązania krzyżówki, czy czasem także snu. Dużą rolę odgrywa też charakter i osobowość człowieka – uważa się, iż ludzie o pogodnym usposobieniu, którzy są zadowoleni ze swojego życia – łatwiej znoszą trudności życiowe i dożywają sędziwego wieku. Dostęp do opieki medycznej również wpływa na zdrowie i wydłużenie czasu trwania ludzkiego życia. Nauka zajmująca się procesem starzenia się w warunkach fizjologii nosi nazwę gerontologii, natomiast w warunkach patologii, czyli występowania chorób – geriatrii.
W tym aspekcie ważna wydaje się również fizjoterapia, która może przerwać nieprawidłowy cykl geriatryczny bądź kaskadę geriatryczną, zapobiegając niepełnosprawności – czy unieruchomieniu pacjenta. Akineza może być też przyczyną zgonu, ze względu na powikłania wielonarządowe.
Fizjoterapia w geriatrii jest dziedziną już obecnie uznana na całym świecie, jako standard postępowania w leczeniu pacjentów po 60 czy 65 roku życia (granica ta zależy od definicji przyjętej w danym kraju). Osoby starsze, które mają wiele chorób nakładających się na siebie, jak również specyficzną konstrukcję psychiczną – wymagają odpowiedniego, holistycznego podejścia, które warunkuje profesjonalne prowadzenie takiego pacjenta, w tym z adekwatnym do sytuacji prowadzeniem dokumentacji medycznej, wyznaczeniem celów krótkoterminowych i długoterminowych rehabilitacji z wykorzystaniem badań naukowych opartych na EBM. Fizjoterapeuta pracujący z osobami starszymi, powinien mieć bardzo szeroką wiedzę z klinicznych przedmiotów podstawowych, jak również z samej geriatrii – która jest dziedziną, na którą nakłada się wiele uwarunkowań. Przy pracy z takimi pacjentami trzeba więc uwzględnić dużo dodatkowych czynników, co nie jest sprawą łatwą i wymaga stałego podnoszenia swoich kwalifikacji.
dr n. med. Adrianna Maria Borowicz
Kierownik Studiów Podyplomowych: Fizjoterapia w Geriatrii
Pracownia Geriatrii i Gerontologii WSEiT w Poznaniu
kończy się możliwość uzupełnienia edukacji
Zajęcia z Integracji sensorycznej
Totalna nowość - jedyna oferta w Polsce
sukcesy naszych studentów cieszą i napawają dumą
15-17 marca 2018r. w Poznaniu
Sympozjum 7-8 kwietnia 2018r. WSEiT Poznań
wystąpienie dr n. med. Adrianny Marii Borowicz
Zarezerwuj termin już dziś.
10 XI 2017 to był wspaniały warsztatowy dzień!
29-30 marca KUL Lublin
dr n. med. Adrianna Borowicz wygłosiłam wykład
kolejny raz we WSEiT
oraz uroczystości nadania imienia Uczelni
artykuł Instytut Mikroekologii
odbyło się dzięki uprzejmości firmy DeguDent
certyfikowane szkolenie
do 15.11 promocyjna cena
warsztat już 27.10.2015r. godz. 17:00
Już 24 października we WSEiTsympozjum FENICE
Pokaz odbędzie się 30 maja br., godz. 9:00 - 13:00
Konferencja przygotowana z myślą o kobietach
godz. 13.30 -14.05 wykład dr Agaty Mańkowskiej