24 listopada 2017 roku w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu odbyła się Konferencja „Stop urazom i wypadkom wśród seniorów”, zorganizowana przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe”. Konferencji patronował Starosta Poznański Jan Grabkowski. Konferencję otworzyła dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska opowiadając o problemach osób starszych związanych z występowaniem u nich zwiększonego ryzyka upadku. Sesję I zapoczątkowało wystąpienie dr n. med. Adrianny Marii Borowicz, kierownika Pracowni Geriatrii i Gerontologii Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu, dotyczące wykorzystania testu Timed Up and Go w zapobieganiu upadkom. Następnie o „Wielolekowości jako przyczynie upadków w starości” opowiedziała dr n. farm. Agnieszka Neumann-Podczaska reprezentująca Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Pani dr poruszyła ciekawy temat związany z farmakologią u osób starszych po leczeniu sanatoryjnym i wpływie leków na zaburzenia chodu i równowagi. Pani Profesor Katarzyna Wieczorowska-Tobis, która jest bardzo znanym Ekspertem z dziedziny geriatrii w Polsce, przedstawiła następujący temat: „Upadki osób starszych i ich następstwa. Zespół poupadkowy". Poruszyła tutaj problem podziału czynników ryzyka upadku: wewnętrznych i zewnętrznych, jak również problem akinezy wynikający z lęku przed kolejnym upadkiem, przez co może uruchomić się kaskada geriatryczna prowadząca do spadku sprawności funkcjonalnej, a nawet zgonu.
W Sesji II, głos zabrała Pani Marta Mróz, asystent Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, poruszając bardzo ważny temat dotyczący bezpieczeństwa osób starszych – „Seniorze – kieruj się rozsądkiem – zapobieganie wypadkom”. Pani neuropsycholog mgr Beata Kaczmarek przedstawiła problem upadków, jako objawu różnicującego w przebiegu otępień i innych zaburzeń psychicznych. Pani dietetyk mgr Marta Lewandowicz spojrzała na problem upadków pod kątem odpowiedniej diety.
W Konferencji uczestniczyło wiele osób z terenu Wielkopolski, zainteresowanych opieką nad osobami starszymi i ich usprawnianiem. Jako podsumowanie Konferencji została wydana broszura informacyjna „Stop urazom i wypadkom wśród seniorów”.
kończy się możliwość uzupełnienia edukacji
Zajęcia z Integracji sensorycznej
Totalna nowość - jedyna oferta w Polsce
sukcesy naszych studentów cieszą i napawają dumą
15-17 marca 2018r. w Poznaniu
Sympozjum 7-8 kwietnia 2018r. WSEiT Poznań
Zarezerwuj termin już dziś.
10 XI 2017 to był wspaniały warsztatowy dzień!
29-30 marca KUL Lublin
dr n. med. Adrianna Borowicz wygłosiłam wykład
kolejny raz we WSEiT
oraz uroczystości nadania imienia Uczelni
artykuł Instytut Mikroekologii
odbyło się dzięki uprzejmości firmy DeguDent
certyfikowane szkolenie
do 15.11 promocyjna cena
warsztat już 27.10.2015r. godz. 17:00
Już 24 października we WSEiTsympozjum FENICE
Pokaz odbędzie się 30 maja br., godz. 9:00 - 13:00
Konferencja przygotowana z myślą o kobietach
godz. 13.30 -14.05 wykład dr Agaty Mańkowskiej